alpha innotec – powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Chłodzenie aktywne i pasywne

Aktywne i pasywne
chłodzenie pompą ciepła

 

Chłodzenie aktywne i pasywne

Aktywne i pasywne
chłodzenie pompą ciepła

 

Pompy ciepła są w stanie dostarczać nie tylko ciepło, ale także komfortowy chłód. To atrybut pompy ciepła, który szczególnie można docenić w upalne lato.
Zatem w ramach jednego urządzenia użytkownicy otrzymują opcję grzania, chłodzenia i oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej.

W pompach ciepła wyróżniamy dwa typy chłodzenia, aktywne i pasywne (zwane też naturalnym).

 


Chłodzenie aktywne
siła chłodu.


Chłodzenie aktywne polega na rewersyjnej praca pompy ciepła. To nic innego jak odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego w pompie ciepła, co można przyrównać do chłodzenia przy wykorzystaniu tradycyjnej klimatyzacji. Atutem w tym przypadku jest to, że do chłodzenia i ogrzewania budynku wykorzystamy tą samą instalację i jedno urządzenie - pompę ciepła. Pozbywamy się zatem kosztu instalacji dodatkowych urządzeń chłodzących, oszczędzamy czas, przestrzeń wokół domu i nasz budżet.


Chłodzenie pasywne
same plusy.


Chłodzenie pasywne, zwane też naturalnym jest niemal bezkosztowym sposobem chłodzenia budynku. Ten typ chłodzenia możliwy jest tylko w przypadku pomp gruntowych. W tym trybie pracuje tylko pompa obiegowa oraz regulator. Co prawda chłodzenie aktywne zapewnia niższe temperatury wewnątrz budynku, ale kosztem podwyższonych kosztów eksploatacyjnych. Chłodzenie pasywne daje odczucie przyjemnego, lekkiego chłodu i jest w stanie zniwelować ciepło o kilka stopni. Wystarcza to w zupełności do uzyskania w domu komfortowej temperatury. Dodatkowo chłodzenie pasywne pomaga w regeneracji cieplnej dolnego źródła (czyli gruntu mocno wychłodzonego po sezonie grzewczym). Dolne źródło ciepła jest przy tym dodatkowo podgrzewane przez solankę (glikol), która odbiera ciepło z budynku. Takie działanie chłodzenia pasywnego podwyższa nieco współczynnik efektywności pompy ciepła, co wpływa także na obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia w sezonie grzewczym.